Niezwykły region: Podkarpacie

Wschodnie regiony Polski, poza województwem Mazowieckim, nie są uważane za ciekawe i często, niesłusznie, mówi się o nich Polska B. Nie znaczy to, że nie ma tam nic ciekawego do zobaczenia. Tym razem zwróćmy uwagę na Podkarpacie. Cudowny region oferujący coś dla każdego.

Uzdrowiska i góry

Można z łatwością odszukać piękne miejsca Podkarpacie związane z naturą. Będą to przede wszystkim góry – Bieszczady, uznawane za najprzyjemniejsze i najlepsze na długie wędrówki piesze od schroniska do schroniska. Ten region znany jest również z sanatoriów i uzdrowisk, należy do nich Rymanów Zdrój, corocznie odwiedzany przez rzesze kuracjuszy. Napić się tu można wody Celestynki, mającej fantastyczny skład pierwiastkowy.

Religijny zakątek Polski

Jak wiadomo, w całym kraju dominuje katolicyzm, a co za tym idzie i Podkarpacie słynie z wielu zabytków sakralnych, znajduje się tu między innymi sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Warto wspomnieć, że piękne miejsca Podkarpacie to też architektura drewniana, przede wszystkim są to cerkwie. W niewielu przewodnikach znaleźć można takie perły jak cerkiew św. Michała Archanioła w Pielgrzymce czy położona na malowniczym wzgórzu Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu.

Miasta i miasteczka

Tym razem nie skupimy się na stolicy Podkarpacia, a zwrócimy uwagę na mniejsze miasta i ich ofertę kulturalną. Z mniej znanych miejsc i zabytków godnych polecenia, wymienić można Przeworsk. Znajduje się tutaj Kopiec Tatarski – świetny punkt widokowy na całą okolicę, a także niezwykły w swoim kształcie ratusz. W tym mieście zachowały się również ceglane mury obronne. Drugim mało znanym miejscem, ale także polecanym jest Lubaczów. Warto wstąpić do tutejszego muzeum kresów. Zobaczyć tu można sporo cennych pamiątek, wśród nich znajdziemy broń, obrazy, narzędzia oraz inne relikty przeszłości. Następnie można udać się w okolice imponującej cerkwi św. Mikołaja. Wzniesiona została pod koniec XIX wieku, a jej bryła jest imponująca i dominuje nad miastem.

 

Możesz również polubić…