Nadajniki GPS do auta – śledź swój samochód!

Czy wiesz co się dzieje z Twoim autem, gdy nim nie jeździsz? Czy masz stuprocentową pewność, że znajduje się w miejscu, w którym je zostawiłeś? A jeśli pożyczasz samochód, czy masz pewność, że jest użytkowany tak jak sobie życzysz? Te pytania zadaje sobie od czasu do czasu każdy kierowca i nic dziwnego – samochód to nie zabawka za parę złotych i zdecydowanie warto otoczyć go troską.

Właśnie na takie okazje powstał nadajnik GPS, dzięki któremu możesz śledzić swoje auto 24/7. Małe urządzenie montowane w samochodzie pozwala na kontrolowanie bieżącej pozycji, ale też w zależności od modelu innych parametrów auta np. stylu jazdy kierowcy. Jego instalacja może potrwać nawet 30 sekund, a korzyści są nieproporcjonalnie większe niż koszty oraz włożona praca. Jak to działa? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu!

Gdzie zamontować nadajnik GPS, aby śledzić samochód?

Nadajniki GPS, które pomogą śledzić auto można zamontować zasadniczo na 4 różne sposoby. Pierwszy, najbardziej popularny typ, to te montowane pod maską i podłączane do akumulatora. Ich instalacja zajmuje zazwyczaj kilka minut i jest nieinwazyjna – ot sprowadza się do połączenia kilku kabli. Zazwyczaj zapewniają szeroki monitoring auta, jednak nie najszerszy.

Szybko i dokładnie – śledź samochód z nadajnikiem GPS w gnieździe OBD

Drugim metodą montażu jest umieszczenie nadajnika GPS w gnieździe OBD, gdzie dane są pobierane z komputera pokładowego. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkość montażu – po zlokalizowaniu gniazda OBD (które zazwyczaj znajduje się pod kierownicą) i umieszczeniu modułu, nadajnik GPS od razu przystępuje do pracy i zaczyna śledzić samochód. Zczytywane dane różnią się zazwyczaj w zależności od marki, modelu oraz rocznika auta.

Szczegółowe dane ze śledzenia auta z nadajnikiem GPS w szynie CAN

Natomiast najbardziej szczegółowe śledzenie samochodu można zyskać z nadajnikiem GPS montowanym w magistrali CAN – miejscu, gdzie wszystkie czujniki przesyłają dane. Co prawda w tym wypadku montaż trwa dłużej – aby dojść do magistrali trzeba rozebrać część deski rozdzielczej – jednak i w tym przypadku ilość informacji rekompensuje czekanie. Nadajnik GPS przekazuje wtedy bieżącą pozycję, ale też informacje z każdego czujnika np. na temat otwartych okien i drzwi, temperatury w pojeździe czy włączonych świateł. Dodatkowo pobiera też informacje na temat spalania paliwa oraz stanu baku, można więc monitorować i te dane.

Przenośny nadajnik GPS do dyskretnego śledzenia samochodu

Najmniej popularnym rozwiązaniem w kwestii nadajników GPS do śledzenia auta są lokalizatory przenośne, które nie wymagają podłączania do elektryki samochodu. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są dyskretne – można je umieścić w aucie w miejscu nikomu nieznanym i po cichu będą pełniły swoją rolę. Dla przykładu jeśli pożyczasz samochód swojemu dziecku lub przyjacielowi i chcesz mieć podgląd na to gdzie się wybiera, jednak bez okazywania nieufności, przenośny nadajnik GPS będzie doskonały. Tak samo sprawa się ma, gdy zostawiasz auto w różnych usługach serwisowych. O lokalizatorze nie musisz informować mechanika czy innego speca, natomiast możesz mieć oko, czy auto na pewno stoi w warsztacie.

Niestety to rozwiązanie ma jeden duży minus – zbierane są dane tylko odnośnie bieżącej i przeszłej lokalizacji. Ponieważ nadajnik GPS nie jest nigdzie podłączony nie ma szans na odebranie innych informacji o pojeździe. Jest więc stricte narzędziem do dyskretnego śledzenia samochodu.

Nadajniki GPS do śledzenia samochodu – sprawdź je!

Wszystkie z powyższych rodzajów nadajników GPS do śledzenia znajdziesz w ofercie firmy IKOL System – polskiego przedsiębiorstwa, które od przeszło 20 lat zajmuje się usługami z zakresu monitoringu GPS. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są pełne możliwości modułów oraz jaki będzie najlepszy dla Twojego samochodu, niezwłocznie odwiedź stronę ikol.pl, gdzie znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Możesz również polubić…