Tłusty czwartek w innych krajach: Jak świętuje się tę tradycję w różnych częściach świata

Tłusty czwartek to jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt w Polsce. Wtedy to, możemy się najeść najsmaczniejszych pączków i przysłowiowych faworków. Ale jak świętuje się tę tradycję w innych krajach? Oto kilka propozycji:

1. Fettisdagen w Szwecji
Właśnie, w Szwecji, Tłusty czwartek zwie się Fettisdagen. Podobnie jak w Polsce i innych krajach, również tam jada się wiele tłustych ciast. Najpopularniejsze są pączki z kremem migdałowym podawane z ciepłą konfiturą.

2. Mardi Gras w Nowym Orleanie
W USA, w szczególności w Nowym Orleanie, Tłusty czwartek to Mardi Gras. Oprócz jedzenia i zabawy, w tym czasie organizuje się karnawałowe parady z muzyką i tańcem. Wszyscy uczestnicy ubierają się w kolorowe stroje, a najbardziej popularnym jest cekiny i maski.

3. Beignets w południowej Luizjanie
Jeśli już rozmawiamy o Mardi Gras, trzeba również wspomnieć o południowej Luizjanie. Tam najlepszym deserem tłustego czwartku są beignets, czyli ciastka z ciasta francuskiego smażone w oleju i posypane cukrem pudrem. Podobają się one tak bardzo, że nawet w lokalnej kawiarni Cafe Du Monde sprzedają się setki sztuk dziennie.

4. Carnevale we Włoszech
Carnevale to włoski odpowiednik Tłustego czwartku, który trwa wiele dni. Podobnie jak w Nowym Orleanie, organizowane są kolorowe parady z muzyką i tańcem, a uczestnicy ubierają się w maski. Oprócz tego można spróbować przysmaków kulinarnych, takich jak castagnole – małe kuleczki z ciasta posypane cukrem.

5. Fastelavn w Danii i Norwegii
Ostatnim kraje, które warto wspomnieć, są Dania i Norwegia. Tam Tłusty czwartek nazywa się Fastelavn i jest to czas zabawy dla dzieci. Maluchy ubierają się w stroje, a następnie biją drewnianą beczkę w poszukiwaniu słodyczy. W sklepach można także kupić bardzo słodkie pączki, znane tam jako fastelavnsboller.

Podsumowując, gdziekolwiek jesteś na świecie, Tłusty czwartek to czas jedzenia, zabawy i wesołego spędzania czasu z bliskimi. I choć co kraj, to inna tradycja, wszyscy łączą się we wspólnym celu – dobrze się bawić i zjeść coś pysznego. Smacznego!

Możesz również polubić…