Nowe technologie w samochodach: Od auta do smartfona na kółkach

Samochody, jakie znamy dziś, stają się coraz bardziej zaawansowane. Nowoczesne technologie umożliwiają producentom tworzenie pojazdów, które są praktycznie mobilnymi centrów rozrywki i komunikacji.

1. Samochody Apple i Google

Wybrane marki samochodów, takie jak BMW, Mercedes-Benz czy Audi, już wkrótce będą mogły konkurować z innowacyjnymi produktami marki Apple, czy też Google. Firmom z branży IT zależy na zakorzenieniu swoich rozwiązań wchłaniając się w świat samochodów. Apple przygotowuje samochód pod projektem Titan, a Google startuje z projektanem Waymo. Planowane jest, że w przyszłości samochody będą miały dostęp do komunikacji 5G, czego można się spodziewać już w 2021 roku, dzięki temu połączenie z Internetem zyska na szybkości i jakości.

2. Samochody z funkcją rozpoznawania twarzy

Zapomnijmy o przestarzałych kluczach. W przyszłości samochody będą mogły rozpoznawać twarz kierowcy i innych pasażerów. Ericsson przeprowadził badania, które wykazują, iż kierowcy oczekują definitywnie jeszcze wyższego poziomu zewnętrznej operacyjności. Istnieją już prototypy samochodów, które są w stanie zarejestrować wyraz twarzy kierowcy, a tym samym dostosować do niego ustawienia na przykład fotelów, lusterek, oświetlenie.

3. Samochody autonomiczne

Samochody z kierowcą to już przeszłość. Przyszłość należy do samochodów autonomicznych. Badania przeprowadzone przez Navigant Research wykazały, że w najbliższych latach rynek samochodów autonomicznych będzie się dynamicznie rozwijał. Technologie autonomicznego prowadzenia pojazdów nigdy nie były tak zaawansowane jak dziś. Inteligentne systemy, które monitorują otoczenie i uczą się na bieżąco, zaoszczędząc kierowcom wiele czasu i nerwów.

4. Samochody elektryczne

Wszyscy na dobrej drodze do oszczędzania natury. Elektryczne samochody to nie tylko przyszłość, to już czas teraźniejszy. Badania wykazały, że największym wyzwaniem jest zapewnienie rzeczywistego zasięgu pojazdów elektrycznych i mimo wielu krytyk, kierowcy częściej wybierają takie pojazdy.

5. Samochody wciągnięte w świat smartfonów

Nowoczesne samochody to teraz również smartfony na kółkach. Dzięki technologii CarPlay i Android Auto można podłączyć swój smartfon do systemu samochodu i korzystać z funkcji, jakie oferuje, bez potrzeby trzymania telefonu w ręku. Nawet czatowanie w drodze do pracy może być teraz wygodne i bezpieczne. Wszystko odbywa się za pośrednictwem ekranu w samochodzie.

Czy takie technologie zrewolucjonizują świat samochodów? O tym przekonamy się już niedługo. Jedno jest pewne, przyszłość samochodów wydaje się niezwykle ekscytująca.

Możesz również polubić…