Kolor płynu do chłodnicy: Co oznaczają różne barwy płynu chłodzącego w samochodzie

Kolor płynu do chłodnicy: Co oznaczają różne barwy płynu chłodzącego w samochodzie

Kolor płynu do chłodnicy nie jest wybrany przypadkowo. Każdy producent stosuje inny barwnik, aby oznaczyć płyn chłodzący. Jednak każdy odcień ma określone znaczenie i informuje kierowcę o stanie układu chłodzenia. Warto poznać znaczenie kolorów, aby w razie potrzeby szybko zdiagnozować problem.

Płyn do chłodnicy i jego funkcje

Płyn do chłodnicy, zwany także płynem chłodzącym, służy do odprowadzenia ciepła z silnika i jego schłodzenia. Dzięki niemu układ chłodzenia działa sprawnie i zapobiega przegrzaniu silnika. Płyn do chłodnicy składa się z glikolu i wody destylowanej, a jego właściwości chłodzące zależą od stosunku tych składników.

Kolor płynu do chłodnicy

1. Zielony płyn do chłodnicy

Najczęściej spotykany kolor płynu chłodzącego to zielony. Ten kolor jest stosowany przez większość producentów, ale każda firma używa innego odcienia. Zielony płyn do chłodnicy oznacza, że jest to płyn na bazie etylenoglikolu z dodatkiem inhibitorów korozji i innych składników. Płyn zielony stosowany jest w samochodach osobowych, lekkich dostawczych, ale również w niektórych ciężarówkach.

2. Niebieski płyn do chłodnicy

Niebieski płyn do chłodnicy to wersja zielonego płynu z dodatkiem barwnika lub specjalnym aktywnym składnikiem. Ten kolor zwykle jest charakterystyczny dla płynów stosowanych w samochodach marek takich jak Volkswagen czy Audi. Niebieski kolor może również zaistnieć po zmieszaniu zielonego płynu z płynem niebieskiego.

3. Różowy płyn do chłodnicy

Różowy płyn do chłodnicy stosowany jest głównie przez producentów aut japońskich. Ten kolor zwykle oznacza płyn na bazie organicznego kwasu karboksylowego, który jest mniej toksyczny niż płyny na bazie etylenoglikolu. Płyn różowy stosowany jest też w samochodach o zaawansowanym układzie chłodzenia lub w samochodach z silnikami wysokoprężnymi.

4. Czerwony płyn do chłodnicy

Czerwony płyn do chłodnicy to zwykle płyn na bazie organicznego kwasu karboksylowego, ale z dodatkiem barwnika. Ten kolor, podobnie jak różowy, jest stosowany przez producentów samochodów, którzy chcą podkreślić zaawansowaną technologię swoich pojazdów. Płyn czerwony stosowany jest też w samochodach wyścigowych.

5. Inne kolory płynu do chłodnicy

Choć powyższe kolory są najczęściej spotykane, to zdarzają się również inne. Na przykład czarny płyn do chłodnicy został użyty w niektórych modelach poruszających się po drogach, chce to podkreślić wyjątkowość auta. Z kolei żółty kolor płynu może oznaczać stosowanie płynu do chłodnicy opartego na sorbitolu.

Podsumowanie

Kolor płynu do chłodnicy to ważny wskaźnik stanu układu chłodzenia. Choć ten sam kolor może być stosowany przez różnych producentów, to jednak każdy ma trochę inne właściwości. Dlatego warto poznać odcień płynu w swoim samochodzie i w przypadku potrzeby skontaktować się z mechanikiem.

Możesz również polubić…