Jazda autem elektrycznym: Czy już warto przesiąść się na elektryczność?

W ostatnich latach coraz wi��cej producentów motoryzacyjnych oferuje samochody z napędem elektrycznym. Czy warto zainwestować w tego typu pojazd? Sprawdźmy, jakie są zalety i wady jazdy autem elektrycznym.

Zalety jazdy autem elektrycznym
1. Ekologia – samochody z napędem elektrycznym nie emitują spalin, co wpływa korzystnie na środowisko. Kierowcy elektryków nie muszą martwić się o opłaty ekologiczne w niektórych miastach.

2. Oszczędność – samochody z napędem elektrycznym są tańsze w eksploatacji niż te z silnikami spalinowymi. Koszt tankowania (często płacimy jedynie za prąd) jest dużo mniejszy niż koszt paliwa. Ponadto, elektryczne pojazdy wymagają mniejszej liczby napraw, są prostsze w budowie i nie zawierają tyle elementów, co składa się na silnik spalinowy.

3. Komfort – jazda elektrykiem to zdecydowanie spokojniejsza, cichsza i bardziej komfortowa jazda niż w przypadku pojazdów z silnikami spalinowymi. Dzięki braku ich wibracji, jazda elektrykiem jest o wiele łagodniejsza dla kierowcy, a pasażerowie również czują się bardziej komfortowo.

Wady jazdy autem elektrycznym
1. Cena – auta elektryczne są wciąż dość drogie w porównaniu z pojazdami spalinowymi. Jednak na przestrzeni ostatnich lat ich cena zaczęła się obniżać.

2. Zasięg – bateria jest największym ograniczeniem do jazdy autem elektrycznym. Model samochodu ma określony zasięg, który zależy od wielu czynników, w tym od stylu jazdy, temperatury zewnętrznej czy urządzeń elektrycznych, jakie się używa. Jednak rozwój technologii, w tym nowych baterii, jest coraz bardziej obiecujący.

3. Infrastruktura ładowania – to kolejna wada jazdy autem elektrycznym. Sieć ładowalni w Polsce jest wciąż dość słabo rozwinięta, zwłaszcza poza większymi miastami. Wszystko jednak wskazuje na to, że w najbliższych latach ładowarki będą pojawiać się w coraz to większych ilościach, a nowe inwestycje w branży elektromobilności będą przyspieszać.

Podsumowując, jazda autem elektrycznym ma wiele zalet, takich jak ekologia, oszczędność pieniędzy czy komfort, ale również wady, takie jak cena, zasięg czy infrastruktura ładowania. Jednak rozwój tej technologii jest bardzo obiecujący i przede wszystkim, wskazuje na to, że ta forma mobilności zyskuje coraz szersze grono zwolenników.

Możesz również polubić…